Zadzwoń

512 624 258

Wyślij maila

neurokinesis@interia.pl

Odwiedź Nas

Kraszewskiego 20a, Myślenice

Dystrofia mięśniowa typu Duchenne’a

Możliwość rehabilitacji w domu w przypadku gdy pacjent nie może dotrzeć do gabinetu

Rehabilitacja

Dystrofia Duchenne’a (DMD) jest schorzeniem dziedziczonym genetycznie, występującym u chłopców. Pojawia się raz na 3,5 tysiąca urodzonych dzieci płci męskiej.

Objawy

Początkowo rozwój ruchowy chłopców z DMD jest prawidłowy, jednak między 3 a 5 rokiem życia zaczynają się przewracać częściej niż ich rówieśnicy, odczuwają znaczne zmęczenie podczas wchodzenia po schodach i schodzenia ze schodów.

Występuje charakterystyczny objaw „wstawania po sobie” czyli objaw Gowersa, jaki ujawnia się podczas przechodzenia do pozycji stojącej z podłogi. Objaw ten polega na podpieraniu się kończynami górnymi na udach i odpychaniu się nimi podczas przechodzenia do pozycji stojącej co wskazuje na osłabienie siły mięśniowej(patrz rysunek).

Diagnoza

Diagnoza jest stawiana zazwyczaj w tym okresie życia dziecka. W związku z rozpadem komórek mięśniowych we krwi chorych można wykryć podwyższone stężenia kinazy keratynowej.

Podejrzenie diagnozy zazwyczaj weryfikuje się za pomocą biopsji. Wynik biopsji ukazuje nekrozę komórek mięśniowych, ich rozpad i cechy regeneracji.

Patofizjologia i przebieg choroby

Patofizjologia i przebieg choroby u dzieci z DMD nie występuje gen, który jest odpowiedzialny za wytwarzanie białka mięśniowego – dystrofiny. Niedobór tego białka prowadzi do rozpadu włókien mięśniowych. Włókna mięśniowe zostają zastąpione przez komórki tkanki tłuszczowej i łącznej, co prowadzi do pseudohipertrofii, która jest najbardziej widoczna w okolicy podudzi w postaci rzekomego przerostu(patrz zdjęcie).

Ograniczenie zakresu ruchu oraz upośledzenie możliwości wykonywania codziennych czynności życiowych pojawiają się około 5 roku życia, a utratę wchodzenia po schodach obserwuje się między 7 a 13 rokiem życia.

Dzieci chore na DMD przestają chodzić najczęściej między 9 a 16 rokiem życia

Zaburzenia:

  • osłabienie siły mięśniowej
  • ograniczenie czynnego i biernego zakresu ruchu
  • zaburzenia chodu
  • upośledzenie możliwości funkcjonalnych
  • zaburzenia oddychania
  • deformacje kręgosłupa

Celem rehabilitacji jest:

  • utrzymanie siły mięśniowej,
  • utrzymanie zakresu ruchu
  • utrzymanie możliwości funkcjonalnych.

W przypadku zaburzeń oddechowych należy zastosować wentylację mechaniczną. Zaleca się również zajęcia rekreacyjne takie jak jazda na rowerze czy pływanie, które stanowią doskonałą formę ćwiczeń poprawiających sprawność krążeniowo – oddechową.