Częstość występowania gruźlicy płuc u osób w podeszłym wieku stale wzrasta. Fakt ten jest niepokojący, ponieważ u starszych ludzi nierzadko występuje demencja starcza, niedbałość o higienę osobistą, nieliczenie się z otoczeniem, co stwarza niebezpieczeństwo rozsiewania prątków w środowisku rodzinnym.
Wiek starczy sprzyja rozwojowi gruźlicy, ponieważ zmniejsza się wówczas odporność ustroju na działanie czynników chorobotwórczych. Łatwo mogą się też uczynnić prątki gruźlicy znajdujące się w nieczynnych do tej pory ogniskach.
FIZJOTERAPIA ODDECHOWA
Jest istotnym elementem rehabilitacji chorych na gruźlicę płuc. Ma ona na celu zapobieganie powstawaniu trwałych zmian i upośledzenia czynności układu oddechowego oraz działanie korekcyjne w zniekształceniach klatki piersiowej i wadach postawy ciała występujących często u ozdrowieńców po gruźlicy płuc. W czasie pobytu chorego w szpitalu stosuje się odpowiednio dobrane pozycje ułożeniowe.
Czynne ćwiczenia wprowadza się dopiero po ustąpieniu gorączki i innych ostrych objawów. U ozdrowieńców po gruźlicy płuc mają zastosowanie ćwiczenia ogólnousprawniające, korekcyjne, a nawet zajęcia z rekreacji fizycznej.