Ten etap, jako prozdrowotny styl życia, powinien być realizowany przez całe życie pacjentów po zabiegach kardiochirurgicznych.
Celem rehabilitacji w tym etapie jest przywracanie choremu zdolności do normalnej aktywności życiowej, zmniejszonej w wyniku choroby, a jeśli to nierealne – osiąganie możliwie najwyższego poziomu tej aktywności oraz zmniejszenie ryzyka nawrotu lub progresji choroby.
Istotną integralną składową kompleksowego postępowania po zabiegach kardiochirurgicznych jest aktywność ruchowa rekreacyjna o charakterze wysiłku wytrzymałościowego i interwałowego. Zalecane formy ruchu dla pacjentów po zabiegach kardiochirurgicznych to: marsz, marszobieg, jazda na rowerze, pływanie turystyka piesza.
Zalecaną formą aktywności fizycznej dla pacjentów kardiologicznych, również po operacjach kardiochirurgicznych, jest nordic walking.
W kinezyterapii pacjentów po operacji serca, a szczególnie po przeszczepie serca, można także wykorzystać ćwiczenia oporowe, które zwiększają wydolność układu sercowo – naczyniowego, poprawiają wytrzymałość i siłę mięśniową chorych, zwłaszcza w starszym wieku.