Wyślij maila

neurokinesis@interia.pl

Odwiedź Nas

Kraszewskiego 20a, Myślenice

Ręka spastyczna występuje najczęściej po uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej przyjmuje wzorzec ze zgięciem nadgarstka, pronacją przedramienia, lekkim zgięciem stawu łokciowego i przywiedzeniu w stawie ramiennym. Funkcja chwytna jest zaburzona głównie przez napięte spastycznie długie mięśnie zginacze palców i osłabione prostowniki palców. W całym zaburzeniu funkcji godny uwagi jest mięsień prostownik palców. To właśnie poprzez ćwiczenia tego mięśnia przy jednoczesnym rozluźnianiu zginaczy palców można otworzyć dłoń i chwytać przedmiot. Oczywiście należy uwzględnić pozostałe mięśnie kończyny stosując np. metodę PNF. Natomiast w przywróceniu funkcji chwytnej najważniejszy jest trening prostowania nadgarstka i palców w ręce niedowładnej. Poniżej można zobaczyć działanie tego mięśnia i jego znaczenie dla funkcji chwytnej ręki.

Jeżeli pacjent potrafi czynnie wyprostować palce to powinien ćwiczyć czynnie, czynnie z oporem. Przykład ćwiczenia można zobaczyć poniżej:

Jeżeli pacjent nie potrafi czynnie wyprostować palców to powinien ćwiczyć czynnie wyprost stawu promieniowo – nadgarstkowego w celu zwiększenia pobudliwości osłabionych mięśni prostowników nadgarstka i palców

Udostępnij wpis w social mediach

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Pinterest

Inne wpisy w tej kategorii

Picture of mgr Michał Jania

mgr Michał Jania

Fizjoterapeuta, rehabilitant. Właściciel Neurokinesis

Facebook