Zadzwoń

512 624 258

Wyślij maila

neurokinesis@interia.pl

Odwiedź Nas

Kraszewskiego 20a, Myślenice

Śpiączka i inne stany zaburzeń świadomości

Śpiączka (coma)

Odpowiada całkowitej utracie świadomości, bez możliwości wybudzenia, bez adekwatnej reakcji na bodźce zewnętrzne. Oczy są zamknięte, brak jest zrozumiałej odpowiedzi słownej i celowej ruchowej reakcji obronnej na ból.

Najczęstszymi przyczynami śpiączki z ogniskowymi objawami neurologicznymi są:

  • uszkodzenia półkul i pnia mózgu – spowodowane przez udar,
  • uraz czaszkowo – mózgowy,
  • nowotwory i ropnie mózgu.
  • u pacjentów w stanie śpiączki, po ciężkim uszkodzeniu mózgu, rytm theta w EEG może występować w okolicach czołowych (śpiączka theta)

Stany podobne do śpiączki

  • Mutyzm akinetyczny – pacjent pozostaje w stanie czuwania, ma otwarte oczy , jednak nie mówi i nie wykonuje spontanicznych ruchów. Wzrok podąża za przedmiotem ale badający nie jest w stanie skupić uwagi pacjenta.
  • Locked In syndrome – stan, w którym świadomość jest zachowana , natomiast porażone są wszystkie mięśnie twarzy, artykulacyjne i mięśnie kończyn. Bodźce wzrokowe i akustyczne są odbierane i ulegają przetworzeniu, jedyną możliwą reakcją są pionowe ruchy gałek ocznych.
  • Stan wegetatywny (coma vigile, zespół apaliczny) – pacjent ma otwarte oczy, wydaję się czuwać, jednak nie fiksuje wzroku, nie śledzi przedmiotu, nie reaguje na dźwięk mowy, reakcja celowa na bodźce bólowe czy też inne jest skąpa.
  • Stupor – pacjent pozostaje przez dłuższy czas bez ruchu, ma otwarte oczy, nie reaguje na bodźce z otoczenia. Wszystkie funkcje życiowe i reakcje odruchowe przebiegają prawidłowo.

Rehabilitacja

Cel terapii, forma ćwiczeń oraz ich intensywność zależy indywidualnie od stanu pacjenta. Dla przykładu, u pacjenta w śpiączce (jeśli nie ma przeciwwskazań) należy stosować profilaktykę przeciwodleżynową, utrzymanie zakresu ruchu w stawach oraz stosować stymulację werbalną mówiąc do pacjenta.

Zespół zamknięcia (locked In syndrome) jest wielu osobom dobrze znany choćby z filmu opartego na faktach „Motyl i skafander”, w którym zobrazowano specyficzną możliwość porozumiewania się z chorym. Taka komunikacja umożliwia czynne włączanie się pacjenta w proces rehabilitacji.

W stanie wegetatywnym należy stymulować mięśnie poprzez reakcje odruchowe np. przez układ przedsionkowy. To wszystko sprawia, że przebieg rehabilitacji zależy od możliwości i stanu pacjenta.

Piśmiennictwo:

  1. Rowan J.A, Tolunsky E.  „Podstawy EEG z mini atlasem” Urban&Partner Wrocław 20042.      
  2. Mumenthaler M., Bassetti C.,Daetwyler Ch., „Diagnostyka różnicowa w neurologii” Urban&Partner Wrocław 2009

Udostępnij wpis w social mediach

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Pinterest

Inne wpisy w tej kategorii

Picture of mgr Michał Jania

mgr Michał Jania

Fizjoterapeuta, rehabilitant. Właściciel Neurokinesis

Facebook