Zadzwoń

512 624 258

Wyślij maila

neurokinesis@interia.pl

Odwiedź Nas

Kraszewskiego 20a, Myślenice

Śpiączka i inne stany zaburzeń świadomości

Śpiączka (coma)

Odpowiada całkowitej utracie świadomości, bez możliwości wybudzenia, bez adekwatnej reakcji na bodźce zewnętrzne. Oczy są zamknięte, brak jest zrozumiałej odpowiedzi słownej i celowej ruchowej reakcji obronnej na ból.

Najczęstszymi przyczynami śpiączki z ogniskowymi objawami neurologicznymi są:

  • uszkodzenia półkul i pnia mózgu – spowodowane przez udar,
  • uraz czaszkowo – mózgowy,
  • nowotwory i ropnie mózgu.
  • u pacjentów w stanie śpiączki, po ciężkim uszkodzeniu mózgu, rytm theta w EEG może występować w okolicach czołowych (śpiączka theta)

Stany podobne do śpiączki

  • Mutyzm akinetyczny – pacjent pozostaje w stanie czuwania, ma otwarte oczy , jednak nie mówi i nie wykonuje spontanicznych ruchów. Wzrok podąża za przedmiotem ale badający nie jest w stanie skupić uwagi pacjenta.
  • Locked In syndrome – stan, w którym świadomość jest zachowana , natomiast porażone są wszystkie mięśnie twarzy, artykulacyjne i mięśnie kończyn. Bodźce wzrokowe i akustyczne są odbierane i ulegają przetworzeniu, jedyną możliwą reakcją są pionowe ruchy gałek ocznych.
  • Stan wegetatywny (coma vigile, zespół apaliczny) – pacjent ma otwarte oczy, wydaję się czuwać, jednak nie fiksuje wzroku, nie śledzi przedmiotu, nie reaguje na dźwięk mowy, reakcja celowa na bodźce bólowe czy też inne jest skąpa.
  • Stupor – pacjent pozostaje przez dłuższy czas bez ruchu, ma otwarte oczy, nie reaguje na bodźce z otoczenia. Wszystkie funkcje życiowe i reakcje odruchowe przebiegają prawidłowo.

Rehabilitacja

Cel terapii, forma ćwiczeń oraz ich intensywność zależy indywidualnie od stanu pacjenta. Dla przykładu, u pacjenta w śpiączce (jeśli nie ma przeciwwskazań) należy stosować profilaktykę przeciwodleżynową, utrzymanie zakresu ruchu w stawach oraz stosować stymulację werbalną mówiąc do pacjenta.

Zespół zamknięcia (locked In syndrome) jest wielu osobom dobrze znany choćby z filmu opartego na faktach „Motyl i skafander”, w którym zobrazowano specyficzną możliwość porozumiewania się z chorym. Taka komunikacja umożliwia czynne włączanie się pacjenta w proces rehabilitacji.

W stanie wegetatywnym należy stymulować mięśnie poprzez reakcje odruchowe np. przez układ przedsionkowy. To wszystko sprawia, że przebieg rehabilitacji zależy od możliwości i stanu pacjenta.

Piśmiennictwo:

  1. Rowan J.A, Tolunsky E.  „Podstawy EEG z mini atlasem” Urban&Partner Wrocław 20042.      
  2. Mumenthaler M., Bassetti C.,Daetwyler Ch., „Diagnostyka różnicowa w neurologii” Urban&Partner Wrocław 2009

Udostępnij wpis w social mediach

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on pinterest
Pinterest

Inne wpisy w tej kategorii

mgr Michał Jania

mgr Michał Jania

Fizjoterapeuta, rehabilitant. Właściciel Neurokinesis

Facebook