Zadzwoń

512 624 258

Wyślij maila

neurokinesis@interia.pl

Odwiedź Nas

Kraszewskiego 20a, Myślenice

Stan wegetatywny

stan organizmu w którym obecna jest przytomność ale nie ma świadomości. Stan ten spowodowany jest rozległym uszkodzeniem półkul mózgowych.

Nasze doświadczenie w pracy z pacjentem w stanie wegetatywnym:

Pacjent był w stanie wegetatywnym, nie było kontaktu, nie mówił, miał oczy otwarte ale nie wodził wzrokiem, nie utrzymywał głowy i tułowia w pozycji pionowej, ułożony leżał nie zmieniając pozycji, nie ruszał czynnie kończynami. Przyczyną był rozległy udar niedokrwienny półkul mózgowych.

W 2013 roku skierowałem naszego pacjenta na badanie PET (Pozytonową Emisyjną Tomografię komputerową). Celem badania było określenie stopnia aktywności metabolicznej półkul mózgowych, żeby ustalić czy docierają bodźce do kresomózgowia i czy jest prawdopodobieństwo obecności świadomości. Wyniki badania można zobaczyć na załączonym poniżej obrazie. Kolorem czerwonym na zdjęciu jest określona aktywność metaboliczna bliska normie, żółtym mniejsza aktywność, zielonym osłabienie aktywności a niebieskim brak aktywności kory mózgowej. Dla porównania u zdrowej osoby płaty kresomózgowia są w większości w kolorze czerwonym.  Żeby ocenić poprawę funkcji mózgu po terapii to badanie stało się punktem odniesienia do  kolejnego badania za kilka lat. I faktycznie w 2018 roku powtórzono badanie. Zaobserwowano poprawę aktywności m.in. płatów czołowych, skroniowych, ciemieniowych, móżdżku. Świadczy to o poprawie funkcji intelektualnych, słuchowych,  czuciowych a także ruchowych. Niebieski kolor w  obszarze kory potylicznej świadczy o tym, że do świadomości nie docierają bodźce wzrokowe. W tym czasie pacjent zaczął utrzymywać głowę przeciw sile ciężkości, powoli czynnie skręcać szyję, gestykulować mimicznie, różnicować smaki, mimo to nadal nie ma kontaktu. Stosowano ćwiczenia pobudzające układ przedsionkowy, ćwiczenia bierne kończyn, ćwiczenia równoważne, pozycje ułożeniowe, bierną pionizację.

Udostępnij wpis w social mediach

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Pinterest

Inne wpisy w tej kategorii

Picture of mgr Michał Jania

mgr Michał Jania

Fizjoterapeuta, rehabilitant. Właściciel Neurokinesis

Facebook