Zadzwoń

512 624 258

Wyślij maila

neurokinesis@interia.pl

Odwiedź Nas

Kraszewskiego 20a, Myślenice

Zespół Retta

Możliwość rehabilitacji w domu w przypadku gdy pacjent nie może dotrzeć do gabinetu

Rehabilitacja

Zespół Retta jest schorzeniem wynikającym z zaburzenia rozwoju układu nerwowego, który prawie wyłącznie występuje u płci żeńskiej. Częstość narodzin szacuje się na 1 na 12 tysięcy.

Zespół Retta objawia się

  • niepełnosprawnością intelektualną,
  • ataksją
  • oraz opóźnieniem wzrostu ciała

W zespole tym zaburzony jest rozrost tkanki mózgowej, a także występuje znaczne ograniczenie możliwości formowania nowych połączeń nerwowych w mózgu. Rozwój chorych niemowląt we wczesnym okresie jest prawidłowy, a pierwsze objawy zazwyczaj zaczynają się pojawiać w pierwszym roku życia dziecka.

Występująca pierwotnie u noworodków hipotonia jest zastępowana hipertonią oraz utratą możliwości wykonywania opanowanych wcześniej umiejętności ruchowych. Dzieci te wykonują stereotypowe ruchy rąk, takie jak trzepotanie, wykręcanie, klaskanie, a także wkładanie do ust.

Wśród zaburzeń funkcjonalnych, do jakich dochodzi w okresie dzieciństwa, wyróżnia się ograniczenie umiejętności komunikowania się, ataki padaczki, a w późniejszym okresie także skoliozy.

W rehabilitacji należy zwrócić uwagę na hipotonię i opóźnienie reakcji posturalnych, stabilność (techniki aproksymacji), ruchomość (mobilność), kontrolę postawy ciała,  zapobieganie przykurczom i zniekształceniom oraz prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego