Zadzwoń

512 624 258

Wyślij maila

neurokinesis@interia.pl

Odwiedź Nas

Kraszewskiego 20a, Myślenice

Złamania końca dalszego kości ramiennej

Złamania końca dalszego kości ramiennej można podzielić na nadkłykciowe, przezkłykciowe i międzykłykciowe. Poza tym można wyróżnić złamania nadkłykcia bocznego i przyśrodkowego, główki i bloczka. Złamanie dalszej nasady kości ramiennej powstają głównie w wyniku upadku na zgiętą kończynę w stawie łokciowym lub kończynę wyprostowaną. Złamanie nadkłykciowe jest najczęstszym typem urazu. Radiogramy należy wykonać w projekcji przednio – tylnej w pełnym wyproście i projekcji bocznej w zgięciu pod kątem 90 stopni.

Złamanie nadkłykciowe:

Złamania te powstają z urazu pośredniego, najczęściej podczas upadków, występują u dzieci, rzadko u młodzieży. Wyróżnia się typ wyprostny i typ zgięciowy

Leczenie:

Okres unieruchomienia u dzieci nie przekracza 3-4 tygodni. Po tym czasie można stosować łuskę gipsową, zdejmowaną do ćwiczeń łokcia w kąpieli.

Złamanie nadkłykcia przyśrodkowego:

Uszkodzenia te zdarzają się u dzieci i młodzieży w skutek gwałtownego, koślawego odchylenia przedramienia podczas upadku na wyciągniętą rękę.

Leczenie:

Oderwania z niewielkim przemieszczeniem leczy się przeciwbólowo (kilkunastodniowe unieruchomienie łokcia w łusce gipsowej). Znaczne przemieszczenia wymagają niezwłocznej naprawy operacyjnej.

Złamanie główki kości ramiennej:

Uszkodzenie to jest skutkiem upadku na rękę przy przedramieniu ustawionym w pronacji i łokciu półzgiętym.

Leczenie:

Otwarta anatomiczna repozycja i pozastawowa stabilizacja odłamu 2-3 drutami Kirschnera. Wystarczy unieruchomienie łokcia w łusce gipsowej do 2 tygodni, następnie chory rozpoczyna ćwiczenia czynne w granicach bolesności.

Udostępnij wpis w social mediach

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on pinterest
Pinterest

Inne wpisy w tej kategorii

mgr Michał Jania

mgr Michał Jania

Fizjoterapeuta, rehabilitant. Właściciel Neurokinesis

Facebook