Poniżej można zapoznać się z metodami jakie stosujemy od kilku lat pacjentom ze spastycznością. Zanim jednak o tym, kilka słów na temat samej spastyczności. Wzmożone napięcie mięśniowe jest typowym objawem uszkodzenia dróg zstępujących, zwłaszcza drogi korowo - rdzeniowej i licznych dróg zstępujących układu pozapiramidowego. Obserwuje się je u chorych po udarach i urazach mózgu, u dzieci z MPD, w stwardnieniu rozsianym. Uszkodzenie OUN, a przez to usunięcie oddziaływania ośrodków nadrdzeniowych, prowadzi do nadwrażliwości układów regulujących napięcie mięśniowe na mediatory rdzenia. Ponadto wzrasta wówczas liczba kolaterali włókien w korzeniach tylnych i wytwarzają się dodatkowe synapsy w motoneuronach i interneuronach. W patogenezie spastyczności biorą więc udział wszystkie mechanizmy odpowiedzialne za regulację napięcia mięśniowego: nadmiernie pobudzone a-motoneurony, neurony hamujące presynaptycznie (Ia), hamujące reciprokalnie (Ia), neurony unerwienia niereciprokalnego(I b) i /lub komórki Renshaw, odpowiedzialne za hamowanie na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego. Niektóre badania wskazują na nadmierne pobudzenie układu gamma. Dla spastyczności charakterystyczny jest wzrost napięcia mięśniowego w zajętej kończynie, narastający i nagle ustępujący podczas jej biernego rozciągania.
Przy uszkodzeniach torebki wewnętrznej, zwłaszcza jej odnogi przedniej dochodzi do "czystej" spastyczności. Efekty uszkodzenia torebki wewnętrznej (capsula interna) można zobaczyć poniżej na animacji. Próba ruchu celowego jest ograniczona do nieskoordynowanych, chaotycznych ruchów.
W naszym gabinecie stosujemy następujące metody rehabilitacji pacjentów ze spastycznością:
1. Metoda PNF
2. Metoda AKJ
Jest wyspecjalizowaną metodą terapeutyczną ukierunkowaną na przywracanie samodzielności w posługiwaniu się sztućcami podczas jedzenia pacjentom z niedowładem kończyn górnych, którzy dotychczas byli karmieni przez opiekuna bądź używali tylko sprawnej kończyny górnej.
Metoda AKJ jest opracowana w oparciu o właściwości Aparatu Kompensującego Jedzenie (AKJ).