Zadzwoń

512 624 258

Wyślij maila

neurokinesis@interia.pl

Odwiedź Nas

Kraszewskiego 20a, Myślenice

Afazja logopeda w Myślenicach

Afazja jest zaburzeniem funkcji mowy spowodowanym uszkodzeniem mózgu. Zwykle jest ono wywołane udarem.

Afazja ruchowa (przednia) – pacjenci z uszkodzeniem obejmującym okolicę Broca cierpią z powodu afazji ruchowej. Mają oni problem z wypowiedzeniem tego, co chcą powiedzieć. Mowa jest powolna, sprawia wiele trudności i charakteryzuje się „telegraficznym” stylem wypowiedzi. Wypowiadane są jedynie najważniejsze słowa: rzeczowniki i czasowniki, natomiast przyimki i spójniki są pomijane. Pacjent rozumie mowę innych ludzi i ma poczucie tego, że mówi w sposób niepłynny i niepoprawny. Problemy te są zwykle połączone z agrafią

Afazja czuciowa (tylna) – uszkodzenie okolicy Wernickiego jest związane z deficytami rozumienia mowy. Jeśli uszkodzenie obejmuje również zakręt kątowy, zdolność do czytania może być także zaburzona. Oprócz trudności w rozumieniu mowy innych osób, pacjenci ci tracą również zdolność prowadzenia konwersacji i mają trudności z przywoływaniem nazw opisowych. Płynność mowy jest prawidłowa, ale pojawiają się dwa typy nieprawidłowości w używaniu rzeczowników:

      1. parafazja werbalna (używanie słów o innym znaczeniu): zamiast „weź nóż mówią na przykład weź widelec

      1. parafazja głoskowa (używanie nieprawidłowych, ale zbliżonych brzmieniowo sylab): zamiast „nóż i widelec”-„póż i midelec”

    Najbardziej dostrzegalną cechą afazji wynikającą z dysfunkcji okolicy Wernickiego jest to, że pacjent pomimo zniekształcania słów (afazja żargonowa), może być całkowicie nieświadomy popełnianych błędów.

     

    Udostępnij wpis w social mediach

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn
    WhatsApp
    Telegram
    Email
    Pinterest

    Inne wpisy w tej kategorii

    Picture of mgr Michał Jania

    mgr Michał Jania

    Fizjoterapeuta, rehabilitant. Właściciel Neurokinesis

    Facebook