Według danych GUS z 2011 r. ok. 4,7 mln mieszkańców Polski to osoby z niepełnosprawnością. Szacuje się, że w rzeczywistości w naszym kraju żyje ponad 5 mln osób niepełnosprawnych. Osoby z niepełnosprawnością stanowią ok. 15 % społeczeństwa, są zatem największą mniejszością – choć bardzo zróżnicowaną – grupą w Polsce.
Na użytek poradnictwa psychologicznego człowieka z niepełnosprawnością określa się jako osobę, która ma podobne potrzeby, marzenia, plany, wyzwania rozwojowe jak inni, ale różne, często mniejsze, możliwości ich realizowania.
Metody pomocy osobą doświadczającym określonych trudności:
Podstawowym celem pomocy psychologicznej udzielanej osobie niepełnosprawnej jest wspieranie w odzyskiwaniu przez nią utraconych szans rozwojowych. Główne zadanie psychologa sprowadza się zatem do zachęcania klienta do aktywności w rozwiązywaniu problemów oraz towarzyszeniu mu w tym procesie. Przedstawione zostaną poniżej te obszary, w których praca z osobami niepełnosprawnymi wydaje się szczególnie ważna. Ani wybrane zagadnienia, ani opisane metody nie wyczerpują listy wszystkich możliwości, ale są użyteczne w procesie poradnictwa:
- Budowanie poczucia własnej wartości i wzmacnianie samooceny
- Zwiększenie zakresu samodzielności i wspieranie komunikowania potrzeb
- Motywowanie do działania
- Pomoc w nawiązywaniu kontaktów z innymi
- Wspieranie relacji intymnych