Zadzwoń

512 624 258

Wyślij maila

neurokinesis@interia.pl

Odwiedź Nas

Kraszewskiego 20a, Myślenice

Poradnictwo psychologiczne dla osób z niepełnosprawnością

Według danych GUS z 2011 r. ok. 4,7 mln mieszkańców Polski to osoby z niepełnosprawnością. Szacuje się, że w rzeczywistości w naszym kraju żyje ponad 5 mln osób niepełnosprawnych. Osoby z niepełnosprawnością stanowią ok. 15 % społeczeństwa, są zatem największą mniejszością – choć bardzo zróżnicowaną – grupą w Polsce.

Na użytek poradnictwa psychologicznego człowieka z niepełnosprawnością określa się jako osobę, która ma podobne potrzeby, marzenia, plany, wyzwania rozwojowe jak inni, ale różne, często mniejsze, możliwości ich realizowania.

Metody pomocy osobą doświadczającym określonych trudności:

Podstawowym celem pomocy psychologicznej udzielanej osobie niepełnosprawnej jest wspieranie w odzyskiwaniu przez nią utraconych szans rozwojowych. Główne zadanie psychologa sprowadza się zatem do zachęcania klienta do aktywności w rozwiązywaniu problemów oraz towarzyszeniu mu w tym procesie. Przedstawione zostaną poniżej te obszary, w których praca z osobami niepełnosprawnymi wydaje się szczególnie ważna. Ani wybrane zagadnienia, ani opisane metody nie wyczerpują listy wszystkich możliwości, ale są użyteczne w procesie poradnictwa:

  1. Budowanie poczucia własnej wartości i wzmacnianie samooceny
  2. Zwiększenie zakresu samodzielności i wspieranie komunikowania potrzeb
  3. Motywowanie do działania
  4. Pomoc w nawiązywaniu kontaktów z innymi
  5. Wspieranie relacji intymnych

Udostępnij wpis w social mediach

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Pinterest

Inne wpisy w tej kategorii

Picture of mgr Michał Jania

mgr Michał Jania

Fizjoterapeuta, rehabilitant. Właściciel Neurokinesis

Facebook