Zadzwoń

512 624 258

Wyślij maila

neurokinesis@interia.pl

Odwiedź Nas

Kraszewskiego 20a, Myślenice

Narząd artykulacyjny (nasada) – logopeda Myślenice

Fala głosowa zostaje ostatecznie ukształtowana w nasadzie, to jest w tej części aparatu mowy, która znajduje się powyżej krtani. W skład nasady wchodzą trzy jamy: jama gardłowa, ustna i nosowa oraz dodatkowo zespół przestrzeni rezonacyjnych utworzony przez zatoki przynosowe (istotny dla barwy głosu). Jama gardłowa i ustna tworzą jeden kanał. Kanał ten może zmieniać swój kształt, może się zwężać lub poszerzać dzięki ruchom języka, warg, podniebienia miękkiego i żuchwy (jama nosowa takim zmianom nie podlega). Jama ustna dzieli się na przedsionek (między fałdami policzków i łukami zębowymi) oraz jamę właściwą (od łuków zębowych do cieśni gardła). Sklepienie jamy ustnej utworzone jest przez podniebienie twarde i miękkie, które zakończone jest języczkiem. Przy oddychaniu podniebienie miękkie jest opuszczone, natomiast przy połykaniu i wymawianiu większości głosek unosi się i zamyka wejście do jamy nosowej. Pełni ono w ten sposób bardzo ważną rolę dystrybutora strumienia powietrza: przez nos (głoski nosowe) lub przez usta (głoski ustne). Dno jamy ustnej wypełnia język. Język jest zbudowany z 8 par mięśni. Są to mięśnie zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwsze z nich mające przyczepy na żuchwie, kości gnykowej i u podstawy czaszki, pociągają cały język, powodując jego unoszenie, obniżanie, wysuwanie i cofanie w głąb jamy ustnej. Mięśnie wewnętrzne leżą w samej masie języka i przeplatają się wzajemnie biegnąc w trzech płaszczyznach: podłużnej, poprzecznej i pionowej. Dzięki nim możemy wykonywać językiem wiele ruchów i dowolnie zmieniać jego kształt: rozpłaszczać i zwężać, skracać i wydłużać, uwypuklać jego grzbiet, ułożyć go w rynienkę, unosić koniuszek ku górze, a nawet zwijać w trąbkę.

Wargi – to fałdy stanowiące przedłużenie policzków. O ich ruchach decydują mięśnie twarzy. Dzięki nim można nadawać dowolny kształt szparze ustnej, ściągać lub rozchylać wargi, napinać je lub rozluźniać, podnieść kąciki ust lub obniżyć je, wysunąć wargi ku przodowi itd.

Szczęki z łukami zębowymi odgrywają również ważną rolę w artykulacji zwłaszcza tzw. głosek dentalizowanych jak s,c,z,ś,ź,ć. Poprawna wymowa tych głosek wymaga zbliżenia do siebie zębów górnych i dolnych. Ubytki zębowe lub nieprawidłowości zgryzu stanowią niekiedy poważną przeszkodę w prawidłowej artykulacji

Logopeda w Myślenicach

Udostępnij wpis w social mediach

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
Pinterest

Inne wpisy w tej kategorii

Picture of mgr Michał Jania

mgr Michał Jania

Fizjoterapeuta, rehabilitant. Właściciel Neurokinesis

Facebook